Tuesday, July 14, 2009

Ch Ch Ch Changes

Like a lot of people, I find myself constantly fighting the battle of environment vs. economy. In an effort to support conscious production of my food as well as the local economy, I make the tough decision to buy, for example, $2/pound organic zucchini at the Farmer's Market rather than the much more economical standard squash at the grocery store. I have to admit that I am not as concerned about the eating as much as the process of organics. After all, we survived our childhoods fraught with copious amounts of lead and lawn sprays, not to mention the lack of seatbelts and bicycle helmets. It's more the process of genetically modifying crops to suit our schedules and spraying chemicals over the farm crews as if they were dispensable that disturbs me. That said, I wanted to share this week's farm box and hopefully, each week's bounty in order to encourage more of you to support local farms - pricey but I think it will save us much in the long run. This week, another kohlrabi (that's the funny purple spaceship), a bit of lettuce and a small chunk of broccoli. those went into a pasta pot into which I added some home-canned tuna and scads of garlic. The garlic was in there, too, along with some new potatoes, a few onions, summer squash (which, in hindsight, would have been better with the tuna), some basil and parsley, both of which also added to the dinner. It's still only our second box so the pickin's are slim but really very nice. The box will get fuller as the weeks go by. The letter enclosed assures us that tomatoes are on their way. My most recent adjustment has been my milk purchases. As pleased as I've been with a gallon of milk finally costing less than two bucks at Winco, neither of the brands they carry are California produced....what about our Happy Cows? They do carry Humboldt Creamery milk in half gallons but it's much more expensive. What's a girl to do when, as a Surfrider member, she supports the Rise Above Plastics but the gallon jugs of milk are SO much less expensive. Argh! have discovered Walgreen's carries Humboldt Creamery milk, often just a bit above the $2 mark so I've been making a stop there to buy my milk and decided this week to spend more (about 75¢/gallon) to switch to half-gallon cartons that I can burn. When you buy three or four gallons of milk a week, it can add up but it's a price I'm willing to pay to keep money local and avoid the use of plastic. It has totally changed the look of my frig, though.

3 comments:

kymk said...

Beachcomber I love the bright vegi colors in your photos.

I believe like you that we're paying a cost for the food we eat--whether it's upfront with local and organic or its down the line horribly with sprayed and shipped food. Sometimes though, I choke a little and back slide into the initially cheaper vegies at Costco.

Indie said...

I totally agree with your reasons for eating organic!! I can't afford it all the time, just a few select items.

Amanda said...

Your photos make me hungry...

I TRY and get to the farmer's market early on Saturday mornings with the kids here in San Francisco, but sometimes it's tough. You know, hard to get moving, cranky, sleepy (and that's me)

Whole Food's can be so expensive but think it's worth it in the long run.